Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Wady i zalety gazu ziemnego

Wady i zalety gazu ziemnegoNa przestrzeni wieków, ludzkość używała wiele różnych materiałów i substancji do tego, aby się ogrzać. Podstawą przez bardzo długi czas było drewno, ale jest to materiał mało wydajny. Potem nadeszła pora na węgiel, który dotychczas jest powszechnie wykorzystywany. Jednakże jego powoli kurczące się złoża sprawiają, że następuje gwałtowna rewolucja w dziedzinie energetyki. Wszyscy są zajęci szukaniem nowego źródła energii, który występuje w takich ilościach, przy których nie należałoby się zamartwiać nad deficytem.

Gaz ziemny

Alternatyw takich jest wiele, jednak najbardziej popularną, przynajmniej dotychczas, jest zapewne gaz ziemny. Gaz ziemny często był znajdowany w kopalniach węgla, jak i w kopalniach ropy naftowej, jednakże przez wiele lat nikt nie wiedział jak dokładnie można go użyć. Okazuje się jednak, że gaz ziemny może być bardzo dobrym źródłem energii, które rywalizuje z ropą i z węglem. Przez to też kopalnie gazu ziemnego rosną jak grzyby po deszczu, zarówno w naszym kraju, jak i zagranicą.

Gaz ziemny jest mieszaniną różnego rodzaju gazów, które są bardzo palne i przez to niebezpieczne. Głównym składnikiem jest zawsze metan, chociaż jego zawartość jest różna. Dokładny skład gazu ziemnego zależy od miejsca jego wydobycia, dlatego też można założyć, że każda kopalnia wydobywa nieco inny produkt. Jakość gazu ziemnego oczywiście wpływa na jego ostateczną cenę, oraz to gdzie może być wykorzystany.

Zastosowanie gazu

Zastosowań dla gazu ziemnego jest wiele. W życiu codziennym można wspomnieć o tym, że sieci gazowe coraz powszechniej są używane do ocieplania budynków, zarówno mieszkalnych, jak i innego rodzaju. Coraz więcej urządzeń jest też opartych na technologii gazowej, co dodatkowo zwiększa zużycie gazu ziemnego.
Powszechne użycie gazu ziemnego może być niebezpieczne, jako że jest to substancja łatwopalna. Jednakże korzyści przeważają nad potencjalnym niebezpieczeństwem i przy zastosowaniu się do wszystkich zasad bezpieczeństwa, gaz ziemny stanowi jedno z najlepszych źródeł energii, jakie są obecnie wykorzystywane na świecie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz