Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Wybierając komin

Wybierając komin

Decydując się na systemy kominowe, musimy pamiętać, że dopasowane one być powinny nie tylko do mocy pieca, ale przede wszystkim do charakteru paliwa, które zostanie zastosowane w piecu.

W innym bowiem wypadku szybko dojdzie do zniszczenia, a przynajmniej do niewłaściwego funkcjonowania komina.

Jeśli decydujemy się na komin murowany, to współpracować on będzie z kotłami na paliwo stałe, gdzie zastosowanie znajduje koks lub węgiel. Idealnie sprawdza się także w połączeniu z otwartymi kominkami oraz piecami kaflowymi.

Komin murowany jest dość prosty w konstrukcji, ale posiada kilka wad

Główne z nich to nieszczelność oraz nierówność przekroju. Systemy kominowe z murowanym kominem sprawdzają się doskonale, kiedy zaistnieje potrzeba zgrupowania licznych kanałów dymowych w jeden komin. Natomiast będzie zupełnie nieprzydatny, jeżeli w naszym domu znajduję się piec zaprojektowany na paliwa ciekłe. Montaż murowanego komina skończy się w tym wypadku jego zniszczeniem. Paliwa ciekłe wytwarzają bowiem kwaśne substancje, na których działanie ta wersja komina nie jest odporna.

Istnieją oczywiście kominy uniwersalne, które nadają się do zastosowania zarówno z kotłami gazowymi, olejowymi, jak i tymi, które stworzone zostały z myślą o paliwie stałym. Chodzi o prefabrykowane kominy ceramiczne. Łączone są one ze sobą specjalną zaprawą kwasoodporną, która skutecznie chroni przed działaniem niekorzystnych substancji. Ich zaletą jest też niewielka wymagana powierzchnia zabudowy.

Kominki ceramiczne

Pewnym rozwiązaniem są prefabrykowane kominy ceramiczne, które łączone są specjalną zaprawą kwasoodporną. Kominy tego typu dobrze współpracują z kotłami gazowymi, olejowymi oraz tymi na paliwo stałe. Jego zaletą oprócz uniwersalności jest też niewielka powierzchnia zabudowy.

Z kolei systemy kominowe stalowe, to połączenie odprowadzenia spalin, ale też elementu, który może zostać wbudowany z tradycyjny komin murowany. Cechuje je niewielka średnica, która nie przekracza stu czterdziestu milimetrów. Dzięki czemu niezwykle łatwo przeprowadzić go przez strop.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz