Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Wybieramy rozkładaną kanapę

Ten elegancki i praktyczny mebel sprawdzi się zarówno w większych, jak i mniejszych salonach w klasycznym lub nowoczesnym stylu. Nieoceniony może okazać się zwłaszcza w przypadku noclegu gości, kiedy bez problemu zamienimy go w wygodne miejsce do spania. Czym powinniśmy się kierować, wybierając rozkładaną kanapę?

Podstawowym kryterium wyboru powinien być oczywiście rozmiar mebla, dopasowany do wielkości pomieszczenia. W przestronnych wnętrzach możemy postawić nawet bardzo szerokie czy rozbudowane kanapy, na których wygodnie usiądzie ok. 5 – 6 osób. W przypadku mniejszych pomieszczeń najlepiej będzie ustawić mebel w miejscu, w którym mamy do dyspozycji dużo wolnej przestrzeni. Do kompletu możemy dobrać także fotele lub pufy, tworząc elegancki zestaw wypoczynkowy.

Kształt i kolor kanapy zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań, choć nie powinniśmy zapominać, że w mniejszych salonach lepiej zaprezentują się jasne, niezbyt masywne meble o opływowych kształtach. Muszą one oczywiście pasować do całościowej stylizacji pokoju dziennego: w sklepach meblowych znajdziemy obecnie niezwykle szeroki wybór kanap i zestawów wypoczynkowych w stylu klasycznym, nowoczesnym czy retro, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do charakteru pomieszczenia. Do najchętniej wybieranych kolorów należą: brąz, czerń, odcienie szarości i beżu. Miłośnicy awangardowych rozwiązań mogą zdecydować się na model w żywym odcieniu, np. turkusowym, fioletowym czy czerwonym. Ciekawie zaprezentuje się także kanapa w komplecie z ozdobnymi poduszkami.

Przy wyborze materiału powinny nami kierować przede wszystkim względy praktyczne: kanapa obita jasną tkaniną z pewnością będzie wyglądała elegancko, ale trudniej będzie ją czyścić. Skórzana tapicerka doda wnętrzu luksusu, lecz będzie nagrzewać się latem, a ochładzać zimą. Uniwersalne w pielęgnacji będą natomiast materiały, które możemy zdjąć i uprać. Warto zastanowić się również nad dodatkowymi funkcjami kanapy: w asortymencie poszczególnych firm meblowych znajdziemy m.in. modele z regulacją zagłówków, wbudowanymi półkami na książki oraz innymi rozwiązaniami, łączącymi ergonomię z praktycznością.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz