Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Wybór farby ma znaczenie

Kwestia pomalowania ścian i sufitów w domu czy miejscu pracy wydaje się być mało istotnym szczegółem. Nieświadomość psychologicznej mocy koloru oraz dostępnych rozwiązań technologicznych sprawia jednak, iż dosyć ważny czynnik wpływający na nasz komfort pozostaje nieodkryty.

Wiedza o tym, że kolorystyka otaczającej nas architektury wpływa na nasz nastrój i nastawienie w nie mniejszym stopniu niż temperatura i wilgotność powietrza została odkryta już dawno temu. Z tego względu kolory farb do pokoju, w którym prowadzimy życie prywatne lub zawodowe mają ogromne znaczenie dla naszej efektywności. Wpływają one bowiem nie tylko na chęć do działania i kreatywność, ale również na to w jaki sposób się relaksujemy. Jeśli więc pragniemy dobrze wypocząć powinniśmy skierować uwagę na barwy chłodne, takie jak niebieski – powodujący uspokojenie emocji – lub niwelujący zmęczenie kolor żółty. Dla osób oczekujących pobudzenia dekoratorzy polecają ciepłe tonacje, takie jak ostry czerwony lub też pomarańczowy.

Inną kwestią jest, że farba do wnętrz powinna być dobierana również pod kątem wielkości pomieszczeń oraz dostępu do naturalnego światła słonecznego. Jeśli bowiem dany pokój przez bardzo krótki okres dnia oświetlany jest promieniami słońca, dobrze jest pomalować przy użyciu koloru, który pozwoli na rozjaśnienie pomieszczenia. Ta sama rada powinna mieć też zastosowanie w pokojach z oświetleniem sztucznym (np. przedpokój). Z drugiej strony, jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, odpowiednio dobrana kolorystyka ścian i sufitu potrafi na optyczne zwiększenie jego wielkości. Dobrze nadaje się do tego farba w różnych odcieniach niebieskiego.

Farby zastosowane do pomalowania pomieszczeń użytkowych mają także ogromny wpływ na komfort użytkowania tych właśnie miejsc. Różne wypadki się zdarzają, a każdego na pewno ucieszy możliwość wyszorowania ściany i pozbycia się brudu bez potrzeby ponownego malowania. Nowoczesne farby lateksowe sprawiają, iż jest to wykonalne, bowiem wzmacniane są one dodatkową ilością żywic. Nie trzeba natomiast stosować ich wszędzie, gdyż sufity oraz duże pomieszczenia spokojnie można pomalować zwykłą emulsją akrylową.

W świetle powyższych informacji warto więc zainteresować się wyglądem miejsc, w których prowadzimy codzienne życie. Odpowiedni dobór barw z całą pewnością poprawi samopoczucie i estetykę domu lub biura.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz