Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Wydobycie w Lubiatowie

Wydobycie w LubiatowieKRNiGZ Lubiatów to kopalnia, należąca do spółki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwo SA, uruchomiony w 2013 roku zakład górniczy umiejscowiony jest w regionie Lubiatów-Międzychód-Grotów o roboczej nazwie LMG. KRNiGZ mieści się w województwie lubuskim, na terenie Puszczy Noteckiej. Najbliżej położonym osiedlem ludzkim jest oddalona o mniej więcej pięć kilometrów na północ wieś Jeleń.

Krótka historia

Złoże gazu ziemnego zostało wykryte tam na początku XXI wieku, a dokładniej w roku dwa tysiące trzecim. Dwa lata później rozpoczęto przygotowania do budowy ośrodku wydobywczego, w roku dwa tysiące szóstym rozpisano przetarg na wykonawcę obiektu, jednak z powodu rygorystycznych procedur otwarcie go nastąpiło dopiero w dwa tysiące ósmym roku. Budowa ośrodka zakończyła się w dwa tysiące dwunastym roku, a jej wykonaniem zajmowało się konsorcjum PBG. Po zakończeniu budowy następowały po sobie najrozmaitsze etapy odbioru ośrodka. Były nimi kolejno: odbiór techniczny, ruch testowy instalacji oraz odbiór końcowy. Ostateczne otwarcie obiektu nastąpiło w lipcu dwa tysiące trzynastego roku.

Wydobywane surowce

Głównym surowcem wydobywanym w KRNiGZ (Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów) jest gaz ziemny. Innymi wydobywanymi tam surowcami są: ropa naftowa, gaz płynny propan-butan, siarka i energia elektryczna — produkowana w trakcie wydobycia.

Całość kopalni składa się z ośrodka centralnego oraz ośmiu stref przyodwiertowych, a także dwóch ośrodków grupowych ulokowanych w gminach Drezdenko i Międzychód. Całość połączona została za pomocą dziesięciu potężnych rurociągów.
KRNiGZ Lubiatów jest pierwszym tego typu ośrodkiem w Polsce, władze państwowe liczą jednak, że na terenie kraju uda się jeszcze odnaleźć inne złoża gazu, czy ropy naftowe, co w pewnym stopniu uniezależniłoby nas od dostaw tych surowców zza granicy.

Wydobywanie gazu i ropy między granicami naszego kraju w wysokim stopniu, który mógłby zaspokoić potrzeby obywateli przynajmniej połowicznie, wywarłoby olbrzymi wpływ na ceny paliw czy gazów grzewczych. Kopalnie tego typu nie są przerażająco drogim przedsięwzięciem.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz