Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Zalety gazu ziemnego

Zalety gazu ziemnegoGaz ziemny to substancja, o której zapewne każdy kiedyś coś słyszał, choć może nie każdy zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę gaz ziemny jest. Tak naprawdę nazwa ta jest nieco myląca, ponieważ gaz ziemny nie składa się z jednego gazu, ale z całej ich mieszanki. W ponad 90%, czyli zdecydowana większość, to metan, gaz bardzo palny. Reszta to inne gazy pochodzenia organicznego, czyli propan, butan, etan, często też można znaleźć substancje inne. Skład gazu ziemnego jest różny – w zależności od tego z jakiego złoża czerpie dana kopalnia, uzyskiwany gaz ziemny będzie nieco innego rodzaju i jakości.

O co chodzi z tym gazem ziemnym?

W telewizji nieustannie donoszą o tym, że otwierają nowe kopalnie gazu ziemnego na terenach polskich. Z czego wynika to olbrzymie zainteresowanie? Otóż gaz ziemny okazał się być bardzo wydajnym źródłem energii, oczywiście po jego odpowiednich obróbkach chemicznych. W dzisiejszych czasach nowe źródła energii są na wagę złota – przemysł wciąż w głównej mierze opiera się na ropie naftowej i węglu kamiennym, ale ich złoża bardzo szybko znikają, a zapotrzebowanie na energię tylko rośnie. W związku z tym trwa nieustanny wyścig o to, aby znaleźć i opatentować inne sposoby uzyskiwania energii. Wyścig ten od wielu lat wygrywa gaz ziemny, a jego popularność jest tym większa, że mniej więcej wiadomo gdzie go szukać. Bardzo często bowiem zazwyczaj gazu ziemnego były znajdowane przy odwiertach ropy naftowej, co znacznie zawęża krąg poszukiwań kolejnych źródeł.

Ogrzewanie gazowe

Już dzisiaj gaz ziemny jest powszechnie dostępny do użytku jako źródło energii. Sieci gazowe są odpowiedzialne za choćby dostarczanie ogrzewania. Wielkie bloki mieszkalne często są w ten sposób ocieplane, ponieważ jest to metoda stosunkowo tania w porównaniu z alternatywami. Warto też wspomnieć, że coraz to więcej innych urządzeń jest dostosowywanych do funkcjonowania poprzez sieci gazowe, zatem rewolucja w tym kierunku dopiero się zaczyna. Jedno jest pewne – po wielu dekadach, ludzkość w końcu zaczyna doceniać to, jak wspaniałym i pełnym potencjału związkiem jest gaz ziemny.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz