Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
ZANIM KUPISZ POMPĘ CIEPŁA

Zanim kupisz pompę ciepła

W ostatnich latach podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem pompy ciepła cieszy się coraz większą popularnością. Wybór najlepszego rozwiązania ciągle jednak budzi pewne wątpliwości, czas więc zastanowić się nad tym, jakie kwestie mogą okazać się szczególnie ważne.

Z zasobnikiem, czy bez?

Pompa ciepła cwu dostępna obecnie w sprzedaży przeważnie pojawia się w jednej z dwóch wersji.

1.         Urządzenie z zasobnikiem

Pompy ciepła reprezentujące tę grupę zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są wyposażone w zasobnik ciepłej wody. Taki stojący zbiornik przeważnie charakteryzuje się pojemnością wynoszącą od 150 do 200 litrów, niejednokrotnie posiada przy tym dodatkową wężownicę, do której bez problemu podłącza się kocioł. Rozwiązanie to powinno zainteresować nas przede wszystkim wtedy, gdy wiemy, że i tak przyjdzie nam kupić zasobnik, jednocześnie zaś dysponujemy dość dużą przestrzenią.

2.         Urządzenie bez zasobnika

Pompy ciepła tego rodzaju sprawdzają się wtedy, gdy kupujący dysponuje już zasobnikiem wody i nie myśli o jego zmianie. Wariant taki okazuje się jednak uzasadniony także wtedy, gdy nie dysponuje się miejscem wystarczającym do tego, aby wykorzystać zasobnik stojący. Jego oddzielny zakup nie tylko jest możliwy, ale również pozwala na wybór znacznie bardziej atrakcyjnego ze względów praktycznych zasobnika wiszącego.

Skąd powietrze?

Inną kwestią, która powinna nas zainteresować, jest ta, która wiąże się z dostarczaniem powietrza do pompy ciepła. Może mieć ono przynajmniej kilka źródeł, choć najczęściej pobierane jest z wnętrza budynku. Popularność takiego rozwiązania wynika przede wszystkim z tego, że jest ono najprostsze pod względem instalacyjnym. Oczywiście, warto pamiętać, że pompa ciepła nie może wówczas znajdować się w łazience, wiązałoby się to bowiem z nadmiernym wychłodzeniem takiego pomieszczenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby korzystać nie z powietrza wewnątrz budynku, ale z powietrza zewnętrznego. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się jednak latem, w czasie innych pór roku problemem może być bowiem jego niezbyt wysoka temperatura.

Sprawdź też: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz