Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Zasada przyjemności

W architekturze wnętrz możemy wybierać spośród wielu różnorakich zasad: ergonomii, feng-shui, chromoterapii, budowania perspektywy, doboru kolorów. Autorka tej aranżacji przestrzegała przede wszystkim jednej – zasady przyjemności.

Od czasów Sigmunda Freuda wiemy, że zasada przyjemności, czyli unikania spraw niemiłych i ambicje do zaspokajania osobistych potrzeb, to jedna z ważniejszych reguł rządzących naszym postępowaniem.

Relaks

WystrójWłaściciele tego lokalu – para ciężko pracujących, zabieganych na co dzień lekarzy – chcieli, aby był on przestrzenią zaprogramowaną właśnie na zaspokajanie przyjemności i relaks. Miejscem, w którym tętni życie rodzinne i towarzyskie jest parter mieszkania – z kuchnią, jadalnią, salonem i zadaszonym tarasem. Właśnie tym torem, zakreślonym od góry łukiem obniżonego sufitu, a od dołu granicą między drewnem jatoba i piaskowym gresem, biegnie czas wolny domowników i ich gości. Kuchnia została wytworzona tak, by usprawnić wielkie gotowanie, które najczęściej się w niej odbywa. Zabudowę rozpoczyna lodówka rodzaju side aby side (LG Electronics) z kostkarką i dużym zamrażalnikiem, a kończą drzwi do obszernej spiżarni (zwykle otwarte), stanowiącej przedłużenie relatywnie niewielkiej kuchennej przestrzeni. Między nimi ciągnie się blat z granitu „Kashmir Gold” i szafki wykonane z dębu wybarwionego na lekko koniakowy odcień.

Salon

WystrójNa ścianie nad blatem, też pokrytej granitem, wisi pokaźnych rozmiarów reling z bogatą kolekcją kuchennych akcesoriów. Idąc przed siebie, wzdłuż wspomnianego przedtem łuku, po prawej stronie natkniemy się na stół jadalniany z kompletem mięciutkich krzeseł, zaś po lewej – na jeszcze bardziej miękki i przytulny komplet wypoczynkowy, z którego rozciąga się przyjemny widok na kominek. Zimą w tym miejscu musielibyśmy się zatrzymać, natomiast od wiosny do w przyszłości jesieni strefa salonu kończy się… na zewnątrz. Za dużym przeszkleniem znajduje się zadaszony taras z wielkim, drewnianym stołem, przy którym pije się kawę, jada obiady i przyjmuje gości. W ogrodzie nie mogło w związku z tym zabraknąć specjalistycznego sprzętu do grillowania. Na parterze znajduje się również strefa przyjemności zarezerwowana jedynie dla właścicieli, na którą składa się sypialnia i łazienka z wielką, dwuosobową wanną.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz